Dávame si pozor na svoje veci?

Každý z nás si istotne ochraňuje a stráži svoju peňaženku, doklady, cenné veci. Zamkýname si domy, montujeme bezpečnostné alarmy, kamery, len aby sme si zachovali čo je naše, v bezpečí. Dávame si takýto pozor aj na naše informácie, ktoré máme v počítači, pevnom disku či v e-mailovej schránke? Inštaláciou antivírusového programu ešte vždy nie je všetko automaticky zachránené. Bezpečnostná spoločnosť Kaspersky Lab totiž zistila, že už do nových zálohovacích zariadení sú vopred nainštalované škodlivé súbory, ktoré nezistí ani náš najlepší antivírus.

Netreba hneď podliehať panike. Firma Kaspersky Lab uviedla vo svojej správe i to, ktoré objekty boli cieľmi tejto kyberšpionáže. Za všetkými útokmi sa skrýva skupina, ktorú Kaspersky označuje Equation. Najviac zaznamenaných útokov bolo v Iráne. Infekcie zaznamenalo aj Rusko, Pakistan, Afganistan, India, Čína, Mali, Sýria, Libanon, Jemen, Spojené Arabské Emiráty, Alžírsko, Keňa, UK, Lýbia, Mexiko, Katar a Egypt. Medzi cieľové objekty boli zaradené vládne a armádne inštitúcie, banky, telekomunikačné firmy, jadrové výskumné centrá, energetické spoločnosti i médiá. Dokonca sa im podarilo infiltrovať aj zariadenia vyvíjajúce šifrovacie technológie.
Hoci útočníci mali možnosť sledovať tisíce ľudí a organizácií, mali jasný cieľ a sledovali iba také súbory, ktoré obsahovali predmetný kód. Šéf globálneho výskumného a analytického tímu Costin Raiu z Kaspersky Lab vysvetlil, že proces infekcie vyžadoval znalosti o zdrojovom kóde zodpovednom za fungovanie pevného disku. Útočníkovi sprostredkuje prehľad o bezpečnostných zraniteľnostiach, vďaka čomu sa dá nekalá činnosť ľahšie podniknúť.

Celú špionáž sa darilo skrývať až 14 rokov, ako je možné, že to antivírusové spoločnosti nezistili už skôr? Útočníci boli od začiatku svojho pôsobenia rafinovaní a počítali s tým, že ich môže niekto vystopovať. Používali viac ako 300 domén a stovky serverov po celom svete. Agentúra Reuters informovala, že v súvislosti s prípadom sa spomínajú značky Western Digital, Seagate, Toshiba, Samsung, Micron a IBM.

Prečo  útočníci infikovali práve pevné disky? Na túto otázku existuje jednoduchá odpoveď, ktorú objasňuje Costin Raiu z Kaspersky Lab. Softvér takto infikovaného pevného disku prakticky nie je možné opraviť. Nepomôže preinštalovanie operačného systému ani naformátovanie samotného disku . Ak sa malvér už raz dostane do firmvéru pevného disku, môže sa nekonečne obnovovať. Vie totiž zabrániť zmazaniu určitého oddielu a spolu s obnovením systému sa obnoví aj škodlivý kód. Keď je pevný disk infikovaný, nie je možné jeho firmvér skenovať. Prakticky nemôžeme odhaliť napadnuté pevné disky.

Ako sa dá zbaviť infikovaného súboru v pevnom disku?  Jediné riešenie je fyzické zničenie pevného disku.

Svet technológií prináša so sebou výhody ale samozrejme aj riziká. Záleží na nás či budú veci slúžiť nám, alebo my im. Avšak opatrnosti nikdy nie je dosť a je len na nás, aké programy budeme používať a aké súbory zdieľať prostredníctvom internetu. Aby sme sa vyhli nepríjemnostiam alebo boli aspoň menej prekvapení, ak by sa nejaký vírus zahniezdil v našom počítači, snažme sa obozretne sledovať aktualizácie v našom zariadení a správne prečítať a odklikávať všetky tie drobné texty pri inštalácii nového programu.

Cestovanie

24.04.2015

Ľudia cestujú dennodenne. Či už na krátke alebo dlhšie vzdialenosti. Cestovanie je vždy plné zážitkov. Začína to byť zaujímavé keď neovládate jazyk krajiny, do ktorej práve odlietate. Zhodou okolností počujete v lietadle vašu rodnú reč a prihovoríte sa. Aj vďaka tejto zoznamke vám cesta ubehne rýchlo. Čakanie na letisku sa zmení na nekonečný príbeh, lebo váš [...]

vojna na Ukrajine

Mnoho Američanov i obyvateľov západnej Európy sa obávajú tretej svetovej vojny, zistil prieskum

06.05.2025 12:20

Ako najpravdepodobnejšiu príčinu vidia ľudia podľa prieskumu YouGov napätie s Ruskom.

ukrajina

Litva chce zamínovať svoju hranicu s Ruskom a Bieloruskom. Prioritou bude strategický Suwalský koridor

06.05.2025 11:38

Koridor je považovaný za jedno z najpravdepodobnejších miest prípadného ruského útoku.

Vatikán Pápež František Úmrtie

Gazda: Pápeži sa musia vyjadrovať k politike, nesmú ju však robiť

06.05.2025 11:26

Kardináli volia duchovného, nie svetského lídra, pripomína cirkevný analytik.

Sidlo Zasahoveho timu Muran

Nový zásahový tím pre medvede bude pokrývať dva národné parky a štyri okresy. Kuffa dúfa, že v budúcnosti tímy pre medvede nebudeme potrebovať

06.05.2025 10:50

Riešenie problémov s medveďmi na území od Rožňavy až po Brezno bude mať na starosti nový zásahový tím

Štatistiky blogu

Počet článkov: 2
Celková čítanosť: 5383x
Priemerná čítanosť článkov: 2692x

Autor blogu

Kategórie

Archív